A1k/ 13 czerwca, 2025
Zabudowa liczników wody
Zabudowa liczników wody może być zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Można zabudować liczniki wody, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Nie może ona utrudniać dostępu do liczników w celu odczytu, konserwacji czy wymiany. Pamiętajmy – wodomierze podlegają prawnej kontroli metrologicznej i muszą być okresowo co minimum 5 lat legalizowane czyli w naszych spółdzielczych warunkach wymieniane.
W budynkach wielolokalowych jest obowiązek instalowania wodomierzy zdalnego odczytu. Radiowe liczniki wody przesyłają informacje za pomocą fal elektromagnetycznych. Trzeba zwrócić uwagę aby taki licznik nie był narażony na zbyt silne pole elektromagnetyczne np. dużej mocy kolumny głośnikowe. Również umieszczenie wodomierza w metalowym ekranie w tzw. puszce faradaya mogłoby skutecznie zakłócić lub całkowicie zablokować transmisję danych.
Oto kilka kluczowych kroków przy zabudowie:
Wybór miejsca – Liczniki powinny być łatwo dostępne do odczytu i konserwacji. Najczęściej montuje się je w szafkach lub wnękach. Im bardziej je schowasz tym trudniej będzie z wymianą liczników czy nawet ze zwykłym zamknięciem zaworów.
Wentylacja – Ważne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, aby uniknąć zawilgocenia.
Drzwiczki rewizyjne – Umożliwiają szybki dostęp do liczników w razie potrzeby. Warto zastosować drzwiczki rewizyjne, metalowe lub plastikowe, kafelek/glazurą na magnes lub łatwo demontowalne panele. Dodatkowo należy zapewnić odpowiednią wentylację, aby uniknąć zawilgocenia.
Zawory – powinny pracować w pozycji pełnego otwarcia lub zamknięcia. Wszelkie pozycje pośrednie (częściowe zamknięcie lub otwarcie) skracają ich sprawność i żywotność. Powinno się ich używać zarówno w przypadkach awaryjnych, serwisowych jak też przy dłuższych nieobecnościach w lokalu. W celu zapewnienia wydłużonej sprawności należy cyklicznie (co miesiąc lub dwa) zamykać i otwierać. Pozwoli to zredukować zjawisko odkładania się kamienia kotłowego i blokowania. Zawory otwieramy i zamykamy płynnie, bez gwałtownych szarpnięć. Nie używamy gwałtownej siły, gdyż może to doprowadzić do ich mechanicznego uszkodzenia.
Pamiętaj, za duża siła, za mocna ręka może zrobić szkodę, lepiej zainwestować w lepszy zawór, rączka a nie motylek będzie lepsza.


